BEZPIECZNIE NAD WODĄ !

BEZPIECZNIE NAD WODĄ !

Data publikacji 18.09.2015
UWAŻAJMY PODCZAS WYPOCZYNKU NAD WODĄ !
 

Bardzo często na wakacyjny wypoczynek wyjeżdżamy nad wodę, gdzie korzystamy z kąpieli. Zdarza się jednak, że zapominamy wtedy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Corocznie dziesiątki osób toną lub zostają kalekami. Nierzadko również ofiarami stają się doskonali pływacy, którzy pozwolili sobie na brawurę. Oni też uważali, że zakaz kąpieli w miejscach niebezpiecznych ich nie dotyczy. 

Zwłaszcza teraz, podczas panujących upałów, nad akwenami pojawiły się rzesze wielbicieli kąpieli. Nad ich bezpieczeństwem czuwają różne służby, tak jak w powiecie inowrocławskim gdzie policjanci wraz ze strażnikami rybackimi, strażakami i ratownikami WOPR kontrolują kąpieliska. Prowadzone są również działania profilaktyczne polegające na uświadamianiu osób wypoczywających nad wodą, bo z nią nie ma żartów. Twój brak odpowiedzialności może spowodować nieszczęście, którego skutków nie będziesz mógł nigdy naprawić. Zawsze należy pamiętać, aby przyjemność kąpieli była połączona z jej bezpieczeństwem. W większości przypadków główną przyczyną jest nieprzestrzeganie i lekceważenie obowiązujących przepisów, lekkomyślność oraz kąpiele pod wpływem alkoholu.

 

Wprawdzie w naszym regionie woda nie pochłonęła tak wiele ofiar jak w innych województwach, to jednak warto przypomnieć kilka cennych uwag na temat bezpiecznej kąpieli. Pamiętając o tych zasadach z całą pewnością wypoczynek nad wodą będzie przyjemny, a nie zakończony problemami czy nierzadko niestety tragedią.

Zażywaj kąpieli jedynie w miejscach oznakowanych i strzeżonych. Dzikie kąpieliska mają nieznane dno oraz głębokość, a woda może być skażona.

 

 

Nie pływaj zaraz po jedzeniu. Aby bezpiecznie się kąpać odczekaj około dwóch godzin.
 
Nie wchodź do wody, gdy jesteś mocno rozgrzany słońcem, grozi to szokiem termicznym i omdleniem.
Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Najczęściej topią się osoby pijane. 
Nie przeceniaj swoich umiejętności, w każdej chwili możesz stracić siły 
i będzie ciężko wrócić do brzegu.

 

 

Jeśli nie umiesz pływać, kąp się tylko tam, gdzie masz grunt pod nogami. 
W żadnym przypadku nie przekraczaj linii żółtych boi.

Pamiętaj skoki do wody są niebezpieczne, grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Nigdy nie skacz do wody płytkiej, lub której nie znasz.

 

 

Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładajmy kapok, nawet wtedy, gdy potrafimy pływać. 
Unikaj lekkomyślnych żartów, które mogą spowodować nieszczęście.

 
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Powrót na górę strony