Wiadomości

FAŁSZYWY WNUCZEK, POLICJANT LUB SPRAWCA WYPADKU

Data publikacji 26.03.2019

Pomysłowość sprawców przestępstw jest nieograniczona. Zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność.

Pomimo licznych akcji profilaktycznych, policjanci wciąż odnotowują przypadki oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Ofiarami przestępstw w większości są osoby starsze, często samotne. W tego typu przypadkach, metoda działania sprawców jest identyczna. Polega na tym, że po nawiązaniu kontaktu telefonicznego z ofiarą, sprawca podaje się za członka rodziny, wnuczka lub policjanta opowiadając o ciężkiej sytuacji, polegającej np. na uczestnictwie w wypadku drogowym i pilnej potrzebie uzyskania pieniędzy. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby rozmówca uwierzył, że są tymi, za których się podają. W przypadku, gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki, tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Po przekazaniu pieniędzy, okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero po nawiązaniu kontaktu z prawdziwymi krewnymi.

Apelujemy więc o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy ludziom, którzy telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie gotówki przez osoby pośredniczące.

Ponadto o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Nie dajmy się oszukać.

 

Powrót na górę strony