Nowe rozwiązania w zakresie czasu służby
PROPOZYCJE NOWYCH ROZWIĄZAŃ
W ZAKRESIE CZASU SŁUŻBY POLICJANTÓW
ORAZ UPOSAŻENIA I REKOMPENSATY Z TYM ZWIĄZANYCH
PROPOZYCJE NOWYCH ROZWIĄZAŃ
W ZAKRESIE CZASU SŁUŻBY POLICJANTÓW
ORAZ UPOSAŻENIA I REKOMPENSATY Z TYM ZWIĄZANYCH
Ustawa o Policji
Zmiany rekomendowane przez zespół:
- okresowa wypłata rekompensaty finansowej za godziny nadliczbowe dla niektórych policjantów,
- rozszerzenie uprawnień do czasu wolnego za godziny nadliczbowe,
- określenie sytuacji, w których za czas służby ponad przyjętą normę policjantom nie będzie przysługiwał czas wolny ani rekompensata pieniężna (np. udział w operacjach policyjnych).
Zmiany, których zespół po debacie nie rekomenduje:
- wydłużenie okresu, w którym ustala się zadania służbowe policjanta (obecnie 40-godzinny tydzień służby),
- wprowadzenie limitu nadgodzin, który mógłby zdezorganizować służbę w komórkach organizacyjnych pracujących w systemie zmianowym lub w sposób ciągły.
Ustawa o Policji
OKRESOWA WYPŁATA REKOMPENSATY FINANSOWEJ ZA GODZINY NADLICZBOWE DLA NIEKTÓRYCH POLICJANTÓW
Stan obecny:
Zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy o Policji w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 policjantowi udziela się czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 112 ust. 3, albo może mu być przyznana rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 13 ust. 4a pkt 1 (rekompensata finansowana ze środków rady powiatu lub rady gminy przekazanych w ramach porozumienia zawartego między organem wykonawczym powiatu lub gminy a właściwym komendantem powiatowym (miejskim) Policji).
Ponadto, w myśl art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji, za niewykorzystany czas wolny od służby przyznany na podstawie art. 33 ust. 3, nie więcej jednak niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe, policjant zwalniany ze służby otrzymuje ekwiwalent pieniężny.
Ustawa o Policji
OKRESOWA WYPŁATA REKOMPENSATY FINANSOWEJ ZA GODZINY NADLICZBOWE DLA NIEKTÓRYCH POLICJANTÓW
Propozycja Zespołu:
Wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym za służbę ponad obowiązującą normę policjant co do zasady otrzymywałby czas wolny od służby w tym samym wymiarze, natomiast w razie nieudzielania czasu wolnego w danym okresie rozliczeniowym, policjantowi za nieodebrane nadgodziny mogłaby być wypłacana rekompensata pieniężna (inna niż rekompensata, o której mowa w art. 13 ust. 4a pkt 1 ustawy o Policji).
Okres służący do rozliczania wypracowanych przez policjantów nadgodzin, za które mogłaby być przyznana rekompensata, wynosiłby 3 miesiące. Wysokość rekompensaty byłaby ustalana zgodnie z zasadami określonymi w art. 115a ustawy o Policji i wynosiłaby 1/30 część miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każde rozpoczęte 8 godzin nadliczbowych.
Ustawa o Policji
OKRESOWA WYPŁATA REKOMPENSATY FINANSOWEJ ZA GODZINY NADLICZBOWE DLA NIEKTÓRYCH POLICJANTÓW
Szczegółowe warunki i tryb przyznawania rekompensaty pieniężnej za nadgodziny należałoby określić w rozporządzeniu wydanym na podstawie nowej delegacji ustawowej.
Szacunkowy roczny skutek finansowy wprowadzenia powyższego rozwiązania to kwota 13 487 508 zł, którą należałoby wygospodarować z ogólnej puli środków na uposażenia policjantów opierając się przede wszystkim o środki pochodzące z wakatów.
Szczegółowe rozwiązania w zakresie dysponowania środkami finansowymi przeznaczonymi na wypłatę policjantom rekompensaty oraz sposobu postępowania w razie braku tych środków należałoby wypracować na etapie prac legislacyjnych.
Ustawa o Policji
ROZSZERZENIE UPRAWNIEŃ DO CZASU WOLNEGO ZA GODZINY NADLICZBOWE
Stan obecny:
Art. 33 ust. 4 ustawy o Policji wyłącza prawo do odbioru czasu wolnego za godziny nadliczbowe w stosunku do wszystkich policjantów uprawnionych do dodatku funkcyjnego.
Propozycja Zespołu:
Stosowanie przepisu art. 33 ust. 3 ustawy o Policji ograniczyć jedynie do policjantów powoływanych na stanowiska służbowe oraz komendantów szkół policyjnych
Ustawa o Policji
ROZSZERZENIE UPRAWNIEŃ DO CZASU WOLNEGO ZA GODZINY NADLICZBOWE
Uzasadnienie:
W wielu przypadkach różnice występujące pomiędzy kwotami przyznanych policjantom dodatków służbowych oraz funkcyjnych są nieznaczne i nie rekompensują policjantom zajmującym stanowiska kierownicze (samodzielne), zwłaszcza niższego szczebla, braku uprawnienia wynikającego z art. 33 ust. 3 ustawy o Policji.
Propozycje zmian w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
w sprawie rozkładu czasu służby policjantów
WYMIAR CZASU WOLNEGO UDZIELANEGO POLICJANTOWI PO SŁUŻBIE PEŁNIONEJ W PORZE NOCNEJ W ZMIANOWYM ROZKŁADZIE CZASU SŁUŻBY, NA ZMIANY TRWAJĄCE PO 8 GODZIN
Stan obecny:
Zgodnie z §4 ust. 4 rozporządzenia w zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym służba pełniona jest na zmiany trwające po 8 godzin, po 8 godzinach służby policjantowi udziela się co najmniej 10 godzin czasu wolnego. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej policjantowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.
Propozycja Zespołu:
Wprowadzenie obligatoryjnego udzielania policjantowi pełniącemu służbę w porze nocnej w zmianowym rozkładzie czasu służby, na zmiany trwające po 8 godzin, co najmniej 14 godzin czasu wolnego po 8 godzinach służby.
WYMIAR CZASU WOLNEGO UDZIELANEGO POLICJANTOWI PO 12 GODZINACH SŁUŻBY PEŁNIONEJ POZA PORĄ NOCNĄ
Stan obecny:
Zgodnie z §4 ust. 5 rozporządzenia w zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym policjant pełni służbę na zmiany trwające po 12 godzin na dobę, po 12 godzinach służby policjantowi udziela się 24 godziny czasu wolnego, a jeżeli pełnił służbę w porze nocnej, policjantowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.
Propozycja Zespołu:
Odstąpienie od obligatoryjnego udzielania policjantom 24 godzin czasu wolnego po 12 godzinach służby pełnionej poza porą nocną, na rzecz obligatoryjnego udzielania co najmniej 12 godzin czasu wolnego po takiej służbie.
LIMIT SŁUŻB W PORZE NOCNEJ
Stan obecny:
Aktualnie obowiązujące przepisy nie ograniczają liczby służb w porze nocnej.
Propozycja Zespołu:
Określenie limitu służb w porze nocnej, pozwalającego na pełnienie maksymalnie 8 służb 12-godzinnych albo 10 służb 8-godzinnych w miesiącu
KATALOG OSÓB ZWOLNIONYCH ZE SŁUŻBY W PORZE NOCNEJ ORAZ W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Stan obecny:
Zgodnie z §16 rozporządzenia ze służby w porze nocnej w godzinach od 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta zwalnia się policjanta:
1) kobietę w ciąży,
2) będącego jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat ośmiu lub
osoby wymagającej stałej opieki.
Propozycja Zespołu:
Rozszerzenie katalogu osób zwolnionych ze służby w porze nocnej oraz w niedziele i święta o jednego z rodziców, w sytuacji gdy oboje są policjantami oraz o kobietę karmiącą dziecko piersią.
DEFINICJA POJĘCIA „SŁUŻBA W PORZE NOCNEJ”
Stan obecny:
Aktualnie obowiązujące przepisy nie definiują pojęcia „służba w porze nocnej”.
Propozycja Zespołu:
Zdefiniowanie pojęcia „służba w porze nocnej” poprzez wskazanie, iż za służbę w porze nocnej uważa się służbę pełnioną przez co najmniej 4 godziny w godzinach od 22:00 do 6:00.
GWARANCJA WOLNEJ SOBOTY I NIEDZIELI
Stan obecny:
Aktualnie obowiązujące przepisy nie gwarantują policjantom wolnych sobót i niedziel.
Propozycja Zespołu:
Zagwarantowanie policjantom co najmniej jednej wolnej soboty i niedzieli łącznie w miesiącu.
DOKUMENTOWANIE WYDANIA POLECENIA DOTYCZĄCEGO PRZEDŁUŻENIA CZASU SŁUŻBY
Stan obecny:
Zgodnie z §8 ust. 2 rozporządzenia przedłużenie czasu służby następuje na polecenie kierownika komórki organizacyjnej, w której policjant pełni służbę. O wydanym poleceniu kierownik zawiadamia przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
Propozycja Zespołu:
Wprowadzenie nakazu dokumentowania w odpowiednim rejestrze faktu wydania polecenia dotyczącego przedłużenia czasu służby.
EWIDENCJONOWANIE CZASU SŁUŻBY
Stan obecny:
Zgodnie z §9 ust. 6 rozporządzenia przełożony właściwy w sprawach osobowych prowadzi ewidencję czasu służby policjantów przy pomocy wskazanych przez niego kierowników komórek organizacyjnych. Ewidencję czasu służby udostępnia się policjantowi na jego żądanie.
Propozycja Zespołu:
Opracowanie i wprowadzenie jako załącznika do rozporządzenia wzoru rejestru czasu służby policjantów, dokumentującego fakt wydania polecenia dotyczącego przedłużenia czasu służby (poprzedni slajd) oraz uwzględniającego konieczność ewidencjonowania czasu służby przekraczającego przyjętą normę i udzielonego w zamian czasu wolnego od służby.
WYMIAR DYŻURU DOMOWEGO
Stan obecny:
Zgodnie z §14 ust. 3 rozporządzenia policjant może pełnić dyżur domowy nie więcej niż cztery razy w miesiącu, nie więcej niż raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 16 godzin, a czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu łącznie 48 godzin.
Propozycja Zespołu:
Wprowadzenie możliwości pełnienia przez policjanta dyżuru domowego w dniu wolnym od służby w wymiarze nieprzekraczającym 24 godzin, co wobec potrzeby pozostawania w gotowości do podjęcia czynności służbowych wyeliminuje konieczność wyznaczania do pełnienia dyżuru domowego w takim dniu co najmniej dwóch policjantów w ciągu jednej doby.
PODSUMOWANIE
Proponowane zmiany mają przede wszystkim:
1) usprawnić i ułatwić:
- proces planowania służby,
- ewidencję czasu służby;
2) zmniejszyć uciążliwości związane ze służbą , w szczególności
pełnioną w systemie zmianowym lub w sposób ciągły;
3) zapewnić właściwsze rekompensowanie policjantom pełnienia
służby ponad przyjętą normę (nadgodzin);
4) umożliwić niektórym policjantom uprawnionym do dodatku
funkcyjnego skorzystanie z prawa do odbioru czasu wolnego za
nadgodziny.
Jednocześnie przyjmuje się, że pełnienie służby w porze nocnej oraz w dniach ustawowo wolnych od pracy stanowi pozytywną przesłankę do okresowego podwyższenia należnego policjantowi dodatku do uposażenia.