SPOTKANIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W CHEŁMNIE
W szkolnym spotkaniu, pogadance na temat „ Odpowiedzialności karnej nieletnich,konsekwencji zażywania środków odurzających oraz cyberzagrożeniach” uczestniczyli policjanci z chełmińskiej komendy. Ważne słowa profilaktyczne zostały skierowane do młodych słuchaczy.
Przedsięwzięcie, które odbyło się wczoraj (10.04.br) w I i II klasie zawodowej w Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie było idealną okazją do poruszenia po raz kolejny tematu odpowiedzialności karnej nieletnich, tematu dopalaczy oraz cyberzagrożeń. Funkcjonariusze zapoznali młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich oraz kodeksem karnym, kodeksem wykroczeń. Uświadomiono zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjanci mówili o konsekwencjach popełniania czynów zabronionych i przestępstw takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami, znęcanie się fizyczne, psychiczne, groźby karalne. Omówili pojęcie przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych, podkreślali, że negatywne zachowania jak: straszenie, groźby, pisanie słów wulgarnych, poniżanie kogoś w internecie czy przy użyciu telefonu wyczerpuje znamiona cyberprzestępczości. Mowa była również o robieniu zdjęć, nagrywaniu filmów bez zgody danej osoby, o zamieszczanych treściach, które mają charakter obrażający, o podszywaniu się pod kogoś w sieci, włamywaniu się na konta pocztowe, komunikatory, serwisy społecznościowe, skłanianiu kogoś do ujawniania obraźliwych informacji, hejtowaniu.
Funkcjonariusze uświadamiali o tym, że dopalacze to narkotyki. Ich niekorzystne skutki mogą oddziaływać na przyszłościowe plany.
Irracjonalne zachowanie po zażyciu dopalaczy, zagrażające bezpieczeństwu własnemu i osób otaczających, a nawet śmierć, konsekwencje prawne, które pozostawiają ślad – to główne przesłania wypływające ze spotkania.