WSPÓLNIE PRZECIWKO PRZEMOCY
Data publikacji 31.05.2014
Wszystkie instytucje i podmioty pomocowe działające w zakresie pomocy rodzinie na terenie powiatu chełmińskiego zebrały się w jednym miejscu aby wspólnie podsumować dotychczasową współpracę oraz wypracować jeszcze lepsze i ...
Wszystkie instytucje i podmioty pomocowe działające w zakresie pomocy rodzinie na terenie powiatu chełmińskiego zebrały się w jednym miejscu aby wspólnie podsumować dotychczasową współpracę oraz wypracować jeszcze lepsze i skuteczniejsze metody oraz narzędzia mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie przemocy w rodzinie...
Kilka miesięcy temu podczas Komisji Bezpieczeństwa Powiatu, na której poruszana była problematyka przemocy w rodzinie powstała koncepcja zorganizowania konferencji dla pracowników i przedstawicieli wszystkich instytucji i podmiotów pomocowych działających na terenie powiatu chełmińskiego, a mających w swym zakresie wspieranie rodzin w sytuacjach kryzysowych. Komendant Powiatowy Policji w Chełmnie zaproponował zorganizowanie szkolenia i do współpracy zaprosił Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie „Ludzie – Ludziom”. W miniony czwartek i piątek w Tleniu odbyła się powiatowa konferencja na temat „Współpracy instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zapobiegania uzależnieniom”. Uczestnikami spotkania byli między innymi strażnicy miejscy, kuratorzy sądowi, pracownicy miejskich i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ośrodków pomocy społecznej, poradni pedagogiczno-psychologicznej, powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz dzielnicowi i policjanci wchodzący w skład zespołów interdyscyplinarnych.
Przybyłych gości przywitał Starosta Powiatowy Wojciech Bińczyk. Konferencję rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Chełmnie insp. Cezary Cosban-Woytycha i już na wstępie podziękował uczestnikom za tak liczne przybycie, które było potwierdzeniem tego, że wszystkim nam zależy na skutecznym niesieniu pomocy ofiarom przemocy oraz osobom uzależnionym.
W ramach bloków tematycznych odbyły się zajęcia i wykłady z zakresu funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, współpracy poszczególnych instytucji z mediami w sytuacjach kryzysowych, roli policji w systemie przeciwdziałania przemocy oraz handlowi ludźmi, a także z zakresu uzależnień.
Osobami prowadzącymi poszczególne bloki tematyczne byli eksperci policyjni, specjaliści i terapeuci zajmujący się na co dzień przedmiotowymi zagadnieniami. Wykład otwierający z zakresu prawidłowego funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych poprowadziła Pani Beata Sulima – wojewódzki koordynator Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. O przesłankach dotyczących wszczynania postępowań przygotowawczych związanych z przemocą mówiła natomiast prokurator Sylwia Czarnecka. Informacje o roli Policji w systemie przeciwdziałania przemocy oraz współpracy z mediami w tym zakresie przekazali eksperci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Spotkanie w jednym miejscu i czasie wszystkich służb oraz jednostek organizacyjnych funkcjonujących na terenie gmin powiatu chełmińskiego, których wymieniona problematyka bezpośrednio dotyczy było pierwszą tego rodzaju inicjatywą. Było także znakomitą formą wymiany doświadczeń i możliwością wypracowania wspólnych działań zmierzających do jeszcze skuteczniejszego niesienia pomocy i wspierania rodzin, które znalazły się w kryzysowej dla siebie sytuacji.