JESTEŚMY KIBICAMI A NIE KIBOLAMI
Data publikacji 27.02.2013
Pod takim hasłem odbyło się dziś w Zespole Szkół w Starogrodzie spotkanie uczniów z przedstawicielami chełmińskiej policji. W trakcie spotkania młodzież zaprezentowała i przedstawiła szereg różnic pomiędzy prawdziwym kibicem a ...
Pod takim hasłem odbyło się dziś w Zespole Szkół w Starogrodzie spotkanie uczniów z przedstawicielami chełmińskiej policji. W trakcie spotkania młodzież zaprezentowała i przedstawiła szereg różnic pomiędzy prawdziwym kibicem a pseudokibicem, czyli osobą dla której udział w rozgrywkach sportowych stanowi pretekst do wywołania awantury i przerwania meczu.
Uczniowie klas gimnazjalnych uzyskali podczas dzisiejszego spotkania wiele szczegółowych informacji na temat osób biorących udział w sportowych rozgrywkach. Dowiedzieli się, że nie wszystkie osoby idące na mecz mają zamiar dopingować i wspierać swoją drużynę. Ich celem niestety najczęściej jest wywołanie awantury, burdy czy tzw. "zadymy".
Policjanci jasno określili rolę zarówno prawdziwego kibica jak też potocznie zwanego "kibola" .Według współczesnej filozofii rolą prawdziwego, wiernego kibica jest próba wsparcia zawodnika, drużyny i klubu, zarówno w momentach triumfu jak również porażki. Poprzez "kulturalne kibicowanie" rozumieć należy doping drużyny czy indywidualnego sportowca z zachowaniem zasad współżycia społecznego oraz kulturalnego zachowania się, a także jako pośrednie zaangażowanie w aktywność sportową w celu wyrażenia swego poczucia patriotyzmu czy też identyfikacji z danym regionem kraju.
Pseudokibic w odróżnieniu od kibica jest osobą, dla której udział w rozgrywkach stanowi pretekst do wywołania awantury, a szyld klubu oraz jego zawodnicy czy też wynik spotkania stanowią wyłącznie pretekst do przejawiania zachowań agresywnych i chuligańskich. Pseudokibic lub inaczej mówiąc chuligan stadionowy to z reguły widz, którego źle rozumiany "doping" polega na rzucaniu obraźliwych słów zarówno pod adresem zawodników jak i sędziów, to naruszanie godności i nietykalności innych osób, to niszczenie i uszkadzanie mienia.
Na zakończenie spotkania młodzież jednogłośnie wyraziła chęć udziału w rozgrywkach sportowych w duchu sportowej, kulturalnej rywalizacji i dopingowania oraz wspierania drużyny zgodnie z rolą PRAWDZIWEGO, WIERNEGO KIBICA.