BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć maluchom, jak powinni zachować się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do przedszkola lub szkoły. Dzieci nadal stanowią zbyt dużą grupę wśród ofiar wypadków drogowych. ...
Funkcjonariusze ruchu drogowego na bieżąco sprawdzać będą tereny w okolicach placówek oświatowych tak, aby dzieci i młodzież w sposób bezpieczny mogły dotrzeć na pierwsze zajęcia. Szczególnie sprawdzany będzie stan wyposażenia i oznakowania przejść dla pieszych. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego nie obędzie się bez kontrolowania stanu technicznego gimbusów, jak i trzeźwości kierujących. Ponadto w okolicach szkół i przedszkoli mundurowi będą prowadzili pomiar prędkości samochodów.
Sukcesywnie w trakcie roku szkolnego odbędą się pogadanki z najmłodszymi uczniami oraz przedszkolakami. Spotkania mają na celu utrwalenie prawidłowych zachowań dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Nad bezpieczeństwem naszych dzieci będą tak jak i w poprzednich latach czuwały przyszkolne patrole.
Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć maluchom, jak powinni zachować się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do przedszkola lub szkoły. Dzieci nadal stanowią zbyt dużą grupę wśród ofiar wypadków drogowych. Zdecydowana większość ofiar wypadków wśród najmłodszych dzieci to pasażerowie pojazdów i piesi.
Nieznajomość przepisów
ruchu drogowego i brak umiejętności przewidywania zagrożeń
sprawiają, że maluchy swoim zachowaniem często same przyczyniają
się do spowodowania wypadków. Główną przyczyną
tych zdarzeń było najczęściej nagłe wtargnięcia na
jezdnię.
Dzieci uczestniczą też w ruchu drogowym jako
kierujący. Największą grupę stanowią tu rowerzyści.
Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Dzieci zazwyczaj:
nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie,
nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym,
mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze,
mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości.