Wiadomości

Policjanci z Chełmna wzięli udział w konferencji na temat FAS

Data publikacji 27.10.2022

Alkoholowy Zespół Płodowy był tematem konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie. W przedsięwzięciu wzięli udział funkcjonariusze z Chełmna, pedagodzy, psycholog, a także przedstawiciele rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi z tą chorobą.

Spożywanie alkoholu niesie za sobą wiele niekorzystnych dla nas konsekwencji, szczególnie, kiedy spożywany jest regularnie lub w dużych ilościach. O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży mieli okazję usłyszeć uczestnicy konferencji, która odbyła się we wtorek (25 października 2022). Niewielu z nas miało świadomość, że dziecko kobiety spożywającej w ciąży alkohol będzie odczuwać konsekwencje takiego zachowania swojej matki do końca życia.

Alkoholowy Zespół Płodowy (zespół FAS) jest chorobą nieuleczalną, której jednak można uniknąć. Dlatego tak ważne jest uświadamianie i nagłaśnianie problemu dotyczącego spożywania alkoholu w ciąży, a także konsekwencji z tym związanych, które ponosi bezbronne i nieświadome dziecko.

Problem dotyczy nie tylko kobiet uzależnionych od alkoholu, ale również spożywających alkohol okazjonalnie w trakcie ciąży. Dlatego warto rozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu. Ważne jest również, aby rodzina i osoby z najbliższego otoczenia zwracały uwagę na sytuacje, kiedy kobiety w ciąży spożywają alkohol i stanowczo na to reagowały.

Jeżeli mamy problem z nadużywaniem alkoholu, lub chcemy dowiedzieć się o konsekwencjach jego spożywania, warto skontaktować z instytucjami i specjalistycznymi poradniami, w których pracują ludzie potrafiący nam pomóc.

Gdzie szukać pomocy:

Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, ul. Kamionka 3, 86-200 Chełmno, tel. 56 686 30 72

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmnie, ul. Hallera 11, 86-200 Chełmno, tel. 56 686 18 50

Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin  512 943 854

  • uczestnicy konferencji obserwują prezentację wyświetlaną na ekranie
  • osoba prowadząca konferencję stoi przy monitorze
  • uczestnicy konferencji siedzą na krzesłach
  • prowadząca konferencję kobieta mówi do publiczności
  • uczestnicy konferencji słuchają wystąpienia osoby prowadzącej
Powrót na górę strony